Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać kawę?

2022-03-15
Jak wybrać kawę?

Na pewno zastanawiasz się jak wybrać swoją ulubioną kawę spośród takiej różnorodności… nie będzie to wcale łatwe, żeby znaleźć taką, która zasmakuje Ci najbardziej. Postaramy się pomóc Ci w tej kwestii na tyle, na ile będziemy w stanie.

Pamiętaj jednak o tym, że nasze podpowiedzi będą miały charakter ogólny, będą bazować na powszechnych tendencjach i odczuciach ogółu. Prawda jest taka, że każdą kawę można przyrządzać na wszystkie sposoby i ograniczają was tylko sensoryka i upodobania. Każdy z was będzie miał swoją ulubioną kawę, a nasze podpowiedzi nie muszą okazać się pomocne w każdym przypadku. Mamy jednak nadzieję, że większość z nich skorzysta.

Kierując się naszymi podpowiedziami, które zapewne zawężą potencjalne kandydatury na waszych ulubieńców, w poszukiwaniu tej jedynej najlepiej próbować kolejne kawy.
Każdy z nas odczuwa smak inaczej, odbiór każdej z kaw będzie zdecydowanie kwestią indywidualną...


Spróbuj zatem odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a udzielone przez Ciebie odpowiedzi powinny pomóc Ci w doborze.

1. W jakim urządzeniu / jakim sposobem przyrządzasz kawę?

Ekspres ciśnieniowy (automatyczny lub kolbowy), kawiarka (moka), tygielek, kubek/szklanka - wybieraj raczej palenia w stopniu: średnie ciemne (niska kwasowość i więcej goryczy), ewentualnie średnie (tu będą możliwe przyjemne kwasowości, należy się także liczyć z mniejszą goryczką i tym, że kawa zachowa więcej naturalnych aromatów)
Metody alternatywne takie jak drip, przelew, chemex, cold brew, french press, aeropress - wybieraj raczej palenia w stopniu średnim, ewentualnie jasnym.
Im jaśniej palona kawa, tym ma mniej nut goryczkowych i tym więcej zachowuje naturalnych aromatów. Chyba, że wolisz klasyczne goryczkowe smaki - w takim przypadku sięgaj po palenia średnie ciemne.

2. Lubisz kawę mocną czy słabą? Stawiasz na głębię smaku czy na goryczkę i większą ilość kofeiny? Arabika czy mieszanka arabiki z robustą?

Zwróć uwagę przede wszystkim na intensywność naszych kaw, te oznaczone są ilością ziaren kawy przy każdej z nich.
Bardziej intensywne w odbiorze (bardziej goryczkowe) z większą ilością kofeiny będą mieszanki z robustami.
Arabiki będą miały konotacje do różnych nut smakowych - charakteryzować się będą zdecydowanie większą głębią smaku od mieszanek arabik z robustami, będą jednak nieco delikatniejsze w odbiorze, będą miały mniejszą zawartość kofeiny i potencjalne konotacje do kwasowości (w zależności od gatunku większe lub mniejsze).
Znaczenie będzie miał też stopień palenia kawy - ta im bardziej wypalona będzie się charakteryzować intensywniejszą goryczką, im jaśniej palona tym bardziej należy spodziewać się naturalnych aromatów i większej ilości kofeiny. Należy jednak pamiętać, że kawy jaśniej palone mogą wpływać na pojawienie się w smaku nut kwasowych, szczególnie w metodach przygotowania, które charakteryzuje krótki czas ekstrakcji czyli „czas pracy kawy z wodą”.

3. Pijesz kawy czarne czy z mlekiem?

Jeśli pijesz kawę z mlekiem zwróć uwagę, żeby nie wybierać zbyt słabych kaw, mleko dosładza i "wypłaszcza" kawy. Jeśli pijesz czarną, kieruj się przy swoim wyborze pozostałymi podpowiedziami.

4. Czy dopuszczasz w swej kawie pozytywną kwasowość pochodzącą od nut owocowych?

Jeśli tak, to metodach „klasycznych” takich jak przygotowanie w ekspresie, kawiarce, tygielku wybieraj palenie średnie, jasnych już nie polecamy (choć i to nie musi być regułą dla wszystkich).
Dla metod alternatywnych w tym przypadku polecamy palenia średnie i jasne - im jaśniejsze tym więcej nut naturalnych, często owocowych, ale także czekoladowych i orzechowych.

Teraz pozostało Ci już tylko wybrać swoją kawę i ją wypróbować.

Zdecydowanie polecamy zakupić kilka małych kaw, które odpowiadają waszym kryteriom i znaleźć tę ulubioną.
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn macie nadal kłopot z wyborem zadzwońcie do nas a spróbujemy wam doradzić.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 763 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Bardzo szybko i sprawnie, pachnie niesamowicie! Będę parzył wieczorem i już się cieszę na myśl o tym.
2024-06-10
Wszystko ok i bardzo mi smakuje kawa ziarnista papua nowa gwinea
pixel